Bitwa pod Kockiem, Kock (19 czerwca 1831) – bitwa pomiędzy oddziałami polskimi a wojskami rosyjskimi podczas powstania styczniowego.
W czasie „wyprawy łysobyckiej” oddział pułkownika Samuela Różyckiego zajął szybkim manewrem miasto (powiat łukowski), a następnie stawił czoło rosyjskiej kolumnie generała Kwitnickiego (2 pułki dragonów, 2 działa) usiłującej odbić Kock. Jednak wobec nadciągania głównych sił generała Rüdigera i braku wsparcia ze strony dowodzącego wyprawą generała Antoniego Jankowskiego Różycki wycofał się.
Autor hasła:
Prof. dr hab. Tomasz Gąsowski – historyk, specjalista z zakresu dziejów politycznych, społecznych i militarnych ziem polskich w XIX stuleciu. Pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Akademii Ignatianum. Autor rozprawy habilitacyjnej „Między gettem a światem. Dylematy ideowe Żydów galicyjskich na przełomie XIX i XX wieku”, a także takich publikacji jak „Pod sztandarami Orła Białego” czy „Ziemie polskie w latach wielkiej wojny”. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Źródło:
Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego. Zdanie wprowadzające pochodzi od redakcji.
Nasze publikacje o powstaniu listopadowym:
XIX wiek | 31.03.2018 | Autor:
Czy powstanie listopadowe miało szanse powodzenia? Czy Polacy mogli wygrać?
Po bitwie pod Ostrołęką Polacy nie byli w stanie odzyskać początkowej przewagi. Kolejni dowódcy powstania walczyli z coraz mniejszym przekonaniem. Czy można było wygrać zryw, w którego zwycięstwo od początku prawie nikt nie wierzył, a upadek cała Europa…
XIX wiek | 25.03.2018 | Autor:
Dlaczego wybuchło powstanie listopadowe?
Nieprzygotowane kadry. Podzielone elity. Ogromna przewaga wojsk rosyjskich. Dlaczego zdecydowano się na rozpoczęcie zrywu i jakie były pierwsze posunięcia walczących Polaków?
XIX wiek | 24.12.2017 | Autor:
Tylko raz zdarzyło się, że poseł na polski sejm wykrzyknął na sali obrad: „Wyrzeknijmy więc wszyscy: Nie ma Mikołaja!”
Poseł spodziewał się gromkiej reakcji. Ale inni deputowani wciąż w Mikołaja szczerze wierzyli. Stawiającym opór opozycjonistom trzeba było zagrozić śmiercią, by raczyli zmienić zdanie.
XIX wiek | 22.11.2017 | Autor:
Piotr Wysocki. Kim był człowiek, który wywołał powstanie listopadowe?
Ochotnik do wojska, instruktor musztry, buntownik. Chciał doprowadzić do nowej bitwy pod Termopilami. I dokładnie to uczynił.
Materiały poświęcone powstaniu listopadowemu z portalu CiekawostkiHistoryczne.pl:
artykuł | 29.05.2023 | Autor:
„Pójdziem na Moskala […], ale wprzód szlachtę wyrąbiemy”. Jak do polskich powstań narodowych podchodzili chłopi?
Bez poparcia chłopów nie było co wszczynać narodowych zrywów. Jak przywódcy powstania listopadowego i styczniowego przekonywali ich do walki o niepodległość?
artykuł | 21.04.2018 | Autor:
Czy polskie powstania narodowe miały jakikolwiek sens?
O powstaniach listopadowym i styczniowym wciąż mówimy z nabożnym respektem. Nie powiodły się, ale przecież nasi przodkowie gotowi byli złożyć ofiarę krwi w nierównym boju. Czy wolno nam ich krytykować? Historyk Marek Rezler nie boi się odpowiadać twierdząco. I nie przebiera w słowach.
Bitwy powstania listopadowego. Starcia w czerwcu i lipcu 1831 roku:
-
Bitwa pod Budziskami (19 czerwca 1831)
-
Bitwa w Górach Ponarskich (19 czerwca 1831)
-
Bitwa pod Kockiem (19 czerwca 1831)
-
Bitwa pod Mińskiem Mazowieckim (14 lipca 1831)
-
Bitwa pod Drohiczynem (22 lipca 1831)
-
Bitwa pod Raciążem (22 lipca 1831)