Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Bitwa pod Częstochową (4 września 1665)

"Bogurodzica" obraz Józefa Brandta

fot.domena publiczna „Bogurodzica” obraz Józefa Brandta

Bitwa pod Częstochową (4 września 1665) – W czasie rokoszu Jerzego Sebastiana Lubomirskiego jego oddziały dowodzone przez płk. Aleksandra Polanowskiego i Stefana Piaseczyńskiego uderzyły pod Częstochową na posiłkowy korpus jazdy litewskiej, idący na pomoc królowi Janowi Kazimierzowi. Po krótkiej walce wojska litewskie zostały rozbite, a dowodzący nimi marszałek wielki Aleksander Hilary Połubiński i oboźny litewski Bonifacy Pac oraz inni dowódcy litewscy dostali się do niewoli.

Autor hasła:

Dr Jerzy Ronikier – historyk kultury i mentalności. Pracował w Instytucie Zarządzania oraz Instytucie Informacji Naukowej i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor pracy „Hetman Adam Sieniawski i jego regimentarze. Studium z historii mentalności szlachty polskiej 1706-1725”. Zmarł w 2013 roku.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego.