Bitwa pod Chojnicami (18 września 1454) – Zwycięstwa odniesione przez zbuntowanych poddanych Zakonu Krzyżackiego w lutym i marcu 1454 oraz wypowiedzenie przez Polskę wojny skłoniły władze zakonne do sformowania armii opartej na zwerbowanym na Śląsku, w Czechach i w Rzeszy żołnierzu zaciężnym. Na czele 15-tysięcznego oddziału, który wkroczył do Prus od strony Nowej Marchii, stanęli książę żagański Rudolf i Bernard Szumborski. Celem Krzyżaków było odbicie południowego Pomorza i przyjście z pomocą Malborkowi. Po drodze chciano uwolnić z oblężenia Chojnice. Aby temu zapobiec, król Kazimierz Jagiellończyk na czele pospolitego ruszenia szlachty wielkopolskiej, liczącego ok. 16 tys. ludzi, zajął pozycje pod twierdzą.
Wobec niewielkiej aktywności przybyłej armii krzyżackiej Polacy dokonali ryzykownej przeprawy przez dzielącą wojska bagnistą dolinę i rozpoczęli natarcie. Rozbito jazdę zakonną i zaczęto oblegać tabory. Zginął ks. Rudolf, a Szumborski dostał się do niewoli. Nieoczekiwany atak oddziału z Chojnic na polski obóz zmusił wojska królewskie do odwrotu, który zmienił się w ucieczkę. Polacy utracili ok. 3 tys. ludzi. W ręce nieprzyjaciela wpadł cały polski tabor. Król musiał ratować się ucieczką.
Klęska pod Chojnicami stanowiła korzystny dla Zakonu punkt zwrotny w pierwszej fazie tzw. wojny trzynastoletniej (1454–1466). Jednocześnie wykazała przewagę wojsk najemnych nad niekarnym pospolitym ruszeniem.
Autor hasła:
Dr hab. Piotr Wróbel – historyk mediewista. Kierownik Zakładu Historii Powszechnej Średniowiecznej Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor prac „Dubrownik w latach 1358-1526. Organizacja przestrzeni” oraz „Krzyż i Półksiężyc. Zachodnie Bałkany wobec Turcji w latach 1444-1463″.
Źródło:
Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego.
Materiały poświęcone bitwie pod Chojnicami z portalu CiekawostkiHistoryczne.pl:
artykuł | 21.01.2019 | Autor:
Krzyżacki odwet za Grunwald. Dlaczego kilkadziesiąt lat po historycznym zwycięstwie ponieśliśmy tak upokarzającą klęskę?
Zwycięstwo pod Grunwaldem nie złamało potęgi krzyżackiej. Już w 1454 roku wybuchła kolejna wojna. Polacy spodziewali się łatwego zwycięstwa, ale srodze się zawiedli. Już na samym początku konfliktu ponieśli upokarzającą porażkę.
Wojna trzynastoletnia. Najważniejsze bitwy:
-
Bitwa pod Chojnicami (18 września 1454)
-
Bitwa pod Świecinem (17 września 1462)
-
Bitwa na Zalewie Wiślanym (15 września 1463)