Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

25 maja. W 1555 roku Burbonowie przejęli władzę w Nawarze

Najważniejsze rocznice

Joanna III współrządziła Nawarrą w latach 1555-1572.

fot.domena publiczna Joanna III współrządziła Nawarrą w latach 1555-1572.

25 maja 1555 roku Joanna III d’Albret i Antoni I zostali współwładcami Nawarry. Antoni był pierwszym monarchą z dynastii Burbonów. Objęcie władzy w królestwie leżącym na Półwyspie Iberyjskim przyczyniło się do kariery rodu, który już w następnym pokoleniu objął tron Francji.

Tron Nawarry przypadł Joannie III i jej mężowi po śmierci jej ojca, Henryka II. Odziedziczyła podzielone państwo – w 1512 roku południową część Nawarry podbiły Królestwo Aragonii i Królestwo Kastylii. Mimo starań nowych panujących tego stanu rzeczy nie udało się zmienić.

Dzięki Antoniemu władcy Nawarry uzyskali prawa do korony francuskiej. Jako głowa rodu Burbonów, młodszej gałęzi Kapetyngów, był on następcą tronu po wygaśnięciu dynastii Walezjuszy. Po jego śmierci w 1562 roku prawo to przeszło na syna Joanny i Antoniego, Henryka. Został on w 1572 roku monarchą samej Nawarry, a w 1589 roku, po śmierci Henryka III Walezego, królem Francji. Zapoczątkowało to unię personalną między królestwami, która skończyła się włączeniem Nawarry do Francji w 1620 roku.