Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

24 maja. W 1337 roku wybuchła wojna stuletnia

Najważniejsze rocznice

Jedną z ważniejszych bitew pierwszej fazy wojny stuletniej była bitwa pod Crécy w 1346 roku.

fot.Virgil Master/domena publiczna Jedną z ważniejszych bitew pierwszej fazy wojny stuletniej była bitwa pod Crécy w 1346 roku.

24 maja 1337 roku rozpoczęła się wojna stuletnia. Przyczyną wybuchu konfliktu był spór monarchów angielskich i francuskich o posiadłości angielskie na kontynencie oraz roszczenia Edwarda III Plantageneta, króla Anglii, do tronu Kapetyngów.

Sygnałem do rozpoczęcia wojny był wydany przez króla Francji Filipa VI Walezjusza akt konfiskaty pozostającej wciąż w rękach Anglików części Akwitanii w zamian za rzekome łamanie zobowiązań lennych przez Edwarda III, który na tym terytorium występował jako wasal francuskiej korony. Edward istotnie nie zastosował się do wydanego mu przez monarchę znad Sekwany polecenia zawarcia pokoju ze Szkotami, którzy od lat byli sojusznikami Francuzów.

W odpowiedzi na to Edward III postanowił zgłosić pretensje do tronu francuskiego. Kwestia jego potencjalnego prawa do korony pojawiła się już wcześniej, w 1328 roku, kiedy zmarł Karol IV, ostatni władca z dynastii Kapetyngów. Edward, syn siostry zmarłego monarchy, był jego najbliższym żyjącym krewnym. Początkowo nie chciał występować w tej sprawie, jako że prawo zasadniczo nie dopuszczało dziedziczenia po linii żeńskiej, wkrótce po wybuchu wojny ogłosił się jednak królem Francji.

Wojna, która w ten sposób się rozpoczęła, okazała się wyniszczająca dla obu stron. Zakończyła się po 116 latach zwycięstwem Francji.