Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

5 lipca. W 1932 roku António Salazar został premierem Portugalii

Najważniejsze rocznice

António de Oliveira Salazar był premierem Portugalii w latach 1932-1968.

fot.domena publiczna António de Oliveira Salazar był premierem Portugalii w latach 1932-1968.

5 lipca 1932 roku António de Oliveira Salazar został premierem Portugalii. Już w następnym roku przekształcił kraj w tak zwane Nowe Państwo – konserwatywną dyktaturę, działającą pod hasłem „Bóg, ojczyzna i rodzina”. Sprawował urząd do 1968 roku.

Portugalia już od 1926 roku znajdowała się pod rządami dyktatury wojskowej, która zastąpiła republikę proklamowaną w 1910 roku. Wkrótce po przewrocie Salazar, związany wówczas z uniwersytetem w Coimbrze, na krótko dołączył do rządu jako minister finansów. Na trwałe urząd ten objął w 1928 roku, za prezydentury generała Óscara Carmony. Stopniowo zdobywał coraz większe znaczenie, co w końcu doprowadziło do jego nominacji na urząd premiera.

Salazar doprowadził do przekształcenia istniejącej dyktatury wojskowej w dyktaturę o charakterze cywilnym. Opierał się między innymi na zasadach głoszonych w papieskich encyklikach, rozwijających idee chrześcijańskiej nauki społecznej. Jednocześnie głosił potrzebę podtrzymania rządów jednej partii. Za pomocą surowej cenzury i wszechobecnej tajnej policji zwalczał wszelką opozycję, przede wszystkim komunistyczną.

Salazar ustąpił ze stanowiska dopiero w 1968 roku. Powodem rezygnacji był zły stan zdrowia. Zaprowadzony przez niego ustrój przetrwał do 1974 roku.