Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

10 czerwca. W 1692 roku w Salem odbyła się egzekucja kobiet oskarżonych o czary

Najważniejsze rocznice

W procesach o czary skazano na śmierć dwadzieścia osób, trzynaście kobiet i siedmiu mężczyzn.

fot.domena publiczna W procesach o czary skazano na śmierć dwadzieścia osób, trzynaście kobiet i siedmiu mężczyzn.

10 czerwca 1692 roku odbyła się egzekucja pierwszej z rzekomych „czarownic” z Salem. W procesach, które odbywały się do maja 1693 roku, sądzono około 80 osób oskarżonych o czary. 20 z nich skazano na śmierć i stracono.

Pierwszą ofiarą zbiorowej histerii, do której doszło w Nowej Anglii (obecnie Massachusetts, USA) była Bridget Bishop. Około 60-letnia wdowa, podobnie jak wiele innych oskarżonych, prowadziła niezależny tryb życia, co raziło purytańską społeczność Salem Village i Salem Town. Zarzucono jej „zaczarowanie” pięciu dziewcząt, które rzekomo zdradzały objawy dziwnej choroby. Proces odbył się 2 czerwca. Trwał zaledwie jeden dzień.

Do 19 października 1692 roku powieszono kolejne osiemnaście osób, dwanaście kobiet i sześciu mężczyzn. Egzekucja dwudziestego skazanego odbyła się przez powolne miażdżenie kamieniami. Kres prześladowaniom położył gubernator prowincji, William Phips, który rozwiązał (powołany wcześniej własnym zarządzeniem!) niesławny sąd, przed którym sądzono oskarżonych.

Obecnie ocenia się, że rozpętana w Salem i okolicznych miejscowościach psychoza miała nie tylko religijne podłoże. Wskazuje się na fakt, że w miasteczku trwało wiele sporów o ziemię. Część oskarżeń mogła więc mieć również aspekt ekonomiczny.