Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

18 lipca. W 1898 roku Maria Skłodowska-Curie ogłosiła odkrycie polonu

Najważniejsze rocznice

Maria Skłodowska-Curie i Piotr Curie nie tylko odkryli dwa nowe pierwiastki, ale także opracowali metodę badania ich radioaktywności.

fot.domena publiczna Maria Skłodowska-Curie i Piotr Curie nie tylko odkryli dwa nowe pierwiastki, ale także opracowali metodę badania ich radioaktywności.

18 lipca 1898 roku Maria Skłodowska-Curie i Piotr Curie poinformowali o odkryciu polonu. Był to pierwszy z dwóch zidentyfikowanych i opisanych przez nich radioaktywnych pierwiastków.

Polon, pierwiastek o liczbie atomowej 84, został nazwany na cześć Polski. Otrzymał symbol Po. Proponując takie rozwiązanie, Skłodowska-Curie chciała zwrócić uwagę opinii międzynarodowej na sytuację jej znajdującej się pod zaborami ojczyzny.

Do odkrycia pierwiastka doprowadziły badania nad substancjami radioaktywnymi. Chemiczka i fizyczka polskiego pochodzenia początkowo prowadziła je sama. Mąż towarzyszył jej od 1898 roku. Oprócz wyodrębnienia polonu państwo Curie opracowali również metodę badania siły promieniowania nowej cząstki. Okazała się ona wielokrotnie bardziej radioaktywna od uranu.

Badania prowadzone przez Marię Skłodowską-Curie i Piotra Curie jeszcze w tym samym roku doprowadziły do kolejnego przełomu. W grudniu 1898 roku odkryli oni rad, pierwiastek o liczbie atomowej 88, oznaczony symbolem Ra.