Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

9 marca. W 1152 roku Fryderyka Barbarossę koronowano na króla Niemiec

Najważniejsze rocznice

Fryderyk Barbarossa panował w latach 1152-1190.

fot.Bernardo Cane/domena publiczna Fryderyk Barbarossa panował w latach 1152-1190.

9 marca 1152 roku Fryderyk I Barbarossa został koronowany na króla Niemiec. Uroczystość odbyła się w Akwizgranie. Wyboru nowego monarchy dokonali pięć dni wcześniej we Frankfurcie niemieccy książęta.

W momencie obejmowania władzy przez Fryderyka królewski tytuł znaczył niewiele, a monarcha musiał utrzymywać się z własnych środków. Niemcy były podzielone na ponad półtora tysiąca państewek, w znacznej większości niewielkich. Pierwszym wyzwaniem nowego króla było więc przywrócenie koronie królewskiej należnego jej formalnie posłuchu. ]

Monarcha, marzący o przywróceniu cesarstwu dawnej świetności, wyprawiał się również do Włoch. Trzy lata po zdobyciu tronu niemieckiego uzyskał także koronę włoską, a 18 czerwca 1155 roku papież Hadrian IV koronował go na Cesarza Rzymskiego.

Fryderyk rządził do 1190 roku. Zginął podczas jednej ze zorganizowanych przez siebie krucjat.  Legenda głosi, że nie tyle zginął, co po prostu zasnął i wraz z sześcioma rycerzami śpi skamieniały w jednej z jaskiń w górach Kyffhäuser w Turyngii. Powróci dopiero „u kresu czasów”, by wyratować Niemcy z opresji.