Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

9 kwietnia. W 1865 roku skapitulował generał konfederatów Robert E. Lee

Najważniejsze rocznice

Kapitulacja generała Lee przypieczętowała klęskę Południa w wojnie secesyjnej.

fot.Thomas Nast/domena publiczna Kapitulacja generała Lee przypieczętowała klęskę Południa w wojnie secesyjnej.

9 kwietnia 1865 roku generał Robert E. Lee, dowódca Armii Północnej Wirginii, jednej z głównych sił wojsk konfederackich, skapitulował w Appomattox przed generałem  Ulyssesem Grantem, stojącym na czele wojsk Północy. Pogrzebał tym samym ostatecznie nadzieje Południa na zwycięstwo w trwającej od 1861 roku wojnie secesyjnej.

„Już po wszystkim!” – wykrzyknął podobno generał George Meade, jeden z generałów walczących po stronie Północy, na wieść o kapitulacji generała Lee. Rzeczywiście, po porażce Konfederatów w Appomattox, gdzie Lee stoczył swoją ostatnią potyczkę tej wojny, zaczęły poddawać się także pozostałe oddziały Południa. Dlatego też 9 kwietnia uznaje się często za moment przełomowy, a nawet za datę końcową całej wojny, nawet jeśli trwały jeszcze lokalnie walki z niedobitkami Konfederacji. Ostatni z nich skapitulowali dopiero w listopadzie 1865 roku.

Zwycięstwo Północy oznaczało, że zbuntowane stany południowe, wcześniej zgłaszające chęć wystąpienia z federacji, pozostaną w ramach Stanów Zjednoczonych. Południe musiało również w konsekwencji znieść niewolnictwo, o co zabiegał zwłaszcza prezydent Abraham Lincoln.