Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

8 lutego. W 1587 roku stracono Marię I Stuart

Najważniejsze rocznice

Maria Stuart prawie dwadzieścia lat przebywała w niewoli, więziona przez Elżbietę I, zanim skazano ją na śmierć.

fot.Abel de Pujol/domena publiczna Maria Stuart prawie dwadzieścia lat przebywała w niewoli, więziona przez Elżbietę I, zanim skazano ją na śmierć.

8 lutego 1587 roku ścięto Marię I Stuart. Była królowa Szkocji od 1568 roku była więziona przez królową Anglii i Irlandii, Elżbietę I Tudor. Po prawie dwudziestu latach w niewoli została skazana na śmierć. Oskarżono ją o udział w spisku przeciwko Elżbiecie, organizowanym przez Anthony’ego Babingtona. Babington kontaktował się z Marią w sprawie przywrócenia jej wolności i przedstawił jej plan zamordowania angielskiej królowej. Nie wiedział, że agent przemycający jego korespondencję w rzeczywistości działa na rzecz Tudorów i monitoruje zawartość listów. Gdy Maria odpisała Babingtonowi, akceptując jego plan, podpisała na siebie wyrok śmierci.

W trakcie procesu, który rozpoczął się w październiku 1586 roku, oskarżano Marię między innymi także o próby przywrócenia w protestanckiej Anglii katolicyzmu. Sama królowa Szkocji zdecydowanie wypierała się związków z Babingtonem, ostatecznie przyjęła jednak wyrok śmierci spokojnie.  Spokój ten zachowała także w trakcie egzekucji, choć kat musiał uderzyć aż trzy razy, zanim zakończył swoje dzieło.