6 marca. W 1454 roku Kazimierz IV Jagiellończyk ogłosił wcielenie do Polski ziem pruskich zajmowanych przez Krzyżaków
Najważniejsze rocznice
6 marca 1454 roku król Kazimierz IV Jagiellończyk wydał tak zwany akt inkorporacyjny, na mocy którego wcielał do Polski ziemie pruskie.
Akt został wydany na wniosek Związku Pruskiego, którego delegaci z Janem Bażyńskim na czele zwrócili się do króla polskiego o objęcie władzy nad Prusami, ziemią michałowską i chełmińską. Były to tereny zajmowane przez zakon krzyżacki, który Związkowcy zamierzali z nich – z pomocą Kazimierza – usunąć. Już wcześniej, w lutym 1454 roku, Tajna Rada Związku wypowiedziała posłuszeństwo wielkiemu mistrzowi krzyżackiemu.
Dokument oprócz przyjęcia nowych ziem w granice Polski gwarantował ich mieszkańcom utrzymanie dotychczasowych przywilejów stanowych. Jednocześnie nadawał im te, którymi cieszyła się szlachta polska, w tym także prawo do wyboru króla. Likwidował też niektóre z utrzymywanych przez zakon obciążeń fiskalnych i wprowadzał swobodę handlu między Koroną i włączonymi terenami. Na nowych włościach władzę sprawować miał gubernator, którym został Jan Bażyński.
Akt inkorporacji Prus rozpoczął wojnę trzynastoletnią między Polską i zakonem krzyżackim, zakończoną w 1466 roku II pokojem toruńskim. W jego wyniku Polska odzyskała Pomorze Gdańskie, ziemie chełmińską i ziemię michałowską, a także uzyskała Warmię i Powiśle z Żuławami.