Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

4 sierpnia. W 1944 roku Anna Frank wraz z rodziną została aresztowana przez niemiecką policję

Najważniejsze rocznice

W momencie aresztowania Anna Frank miała 15 lat.

fot.domena publiczna W momencie aresztowania Anna Frank miała 15 lat.

4 sierpnia 1944 roku piętnastoletnia Anna Frank wraz z rodziną została aresztowana przez niemiecką policję porządkową, tzw. „zieloną policję”. Dziewczynka i jej bliscy ukrywali się w Amsterdamie przez dwa lata.

Prześladowania Żydów rozpoczęły się w Holandii wraz z agresją niemiecką z maja 1940 roku. Początkowo obejmowały separację ludności żydowskiej, od 1942 roku zaczęły się jednak również wywózki do obozów koncentracyjnych. Otto Frank, ojciec Anny, zabiegał już od 1938 roku o pozwolenie na wyjazd do Stanów Zjednoczonych. Niestety bezskutecznie. Udało mu się jednak znaleźć kryjówkę w rodzinnym mieście.

Frankowie ukrywali się na poddaszu w oficynie należącej do Ottona fabryki. Przebywali w niemal całkowitym zamknięciu. Wraz z nimi chronili się tam także inni holenderscy Żydzi, w tym rodzina van Pels. Pomagali im w tym czasie byli pracownicy ojca Anny. To wtedy dziewczynka zaczęła pisać dziennik, w którym zawarła swoje obserwacje dotyczące otaczającej ją wojennej rzeczywistości.

Po aresztowaniu rodzina została przewieziona do obozu przejściowego w Westerbork. We wrześniu Franków przetransportowano do Auschwitz-Birkenau, gdzie Otto został oddzielony od żony i dwóch córek. Dziewczynki w październiku 1944 roku trafiły do obozu Bergen-Belsen. Obydwie zmarły w lutym lub marcu 1945 roku.

Dziennik Anny Frank został wydany po wojnie dzięki staraniom jej ojca, jedynego członka rodziny, który przeżył. Po raz pierwszy ukazał się w 1950 roku.