Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

4 maja. W 1919 roku w Chinach powstał „Ruch 4 maja”

Najważniejsze rocznice

Część protestujących studentów została aresztowana.

fot.domena publiczna Część protestujących studentów została aresztowana.

4 maja 1919 roku w Chinach powstał Ruch 4 Maja. Ponad 3000 studentów zebrało się na Placu Niebiańskim w Pekinie, by protestować przeciwko słabej reakcji rządu chińskiego na podejmowane w Wersalu decyzje. Podczas negocjacji traktatu kończącego I wojnę światową prowincję Szantung, obszar sporny pomiędzy Chinami i Japonią, przyznano bowiem Krajowi Kwitnącej Wiśni.

W trakcie I wojny światowej zarówno Chiny, jak i Japonia walczyły po stronie Ententy. Kraj Środka przyłączył się do konfliktu pod warunkiem, że niemieckie strefy wpływu w regionie, takie jak Szantung, zostaną zwrócone Chinom. Na mocy zawartego porozumienia wysłano do Francji około 140 tysięcy chińskich robotników. Mimo wkładu chińskiego w wygraną Ententy, zwycięskie mocarstwa ostatecznie nie spełniły jednak danych obietnic i pozostawiły Szantung przy Japonii, która przejęła terytorium po zdobyciu Qingdao.

Protesty, do których doszło w maju, były jednym z elementów szerszego Ruchu Nowej Kultury, który rozwijał się od około 1915 roku. Był on wyrazem rozczarowania tradycyjną chińską kulturą i kierował się ku zachodnim standardom, głosząc zwłaszcza wartość zachodniej nauki i demokracji.