31 października. W 1517 roku Marcin Luter ogłosił 95 tez
Najważniejsze rocznice
31 października 1517 roku Marcin Luter ogłosił 95 tez wzywających do dyskusji między innymi na temat skuteczności odpustów. Datę tę uznaje się za początek okresu reformacji w Europie.
Marcin Luter był profesorem teologii na Uniwersytecie w Wittemberdze. Jego celem była reforma Kościoła rzymskokatolickiego. Sprzeciwiał się zwłaszcza powszechnemu w Kościele sprzedawaniu odpustów, które – zgodnie z tak zwaną „ekonomią zbawienia” – miały wybawiać grzeszników od konieczności odbywania pokuty za grzechy w czyśćcu. Kościół znacząco wzbogacał się dzięki temu rozwiązaniu – za pieniądze zdobyte dzięki sprzedaży odpustów sfinansowano między innymi część budowy bazyliki świętego Piotra w Rzymie.
Wbrew twierdzeniom katolickich teologów Luter upierał się, że wolą Chrystusa jest, by „całe życie wiernych było nieustanną pokutą”. Uważał, że odpusty są niepotrzebne, a środki wydawane w ten sposób należałoby spożytkować na przykład na pomoc biednym, bo „każdy chrześcijanin, który za grzechy żałuje prawdziwie, ma i bez listu odpustowego zupełne odpuszczenie kary i winy”.
Tezy, wysłane w liście do arcybiskupa Mainz, Alberta z Brandenburgii, najprawdopodobniej zostały również przybite do drzwi kościoła Wszystkich Świętych, zgodnie z uniwersyteckim zwyczajem. Ich treść, szybko wielokrotnie skopiowana i przetłumaczona, szybko stała się znana w całej Europie, dając początek burzliwej dyskusji na temat różnych elementów nauki Kościoła rzymskokatolickiego. Luter wkrótce został oskarżony o herezję. Ekskomunikowano go w 1521 roku.
Fermentu zapoczątkowanego przez sprzeciw Lutra nie udało się jednak zatrzymać. Reformacja doprowadziła do podziału jednolitego dotychczas Kościoła.