30 sierpnia. W 1995 roku NATO i ONZ rozpoczęły interwencję w Serbii
Najważniejsze rocznice
30 sierpnia 1995 roku oddziały NATO i ONZ rozpoczęły interwencję w obronie obleganego przez Serbów Sarajewa. Miasto znajdowało się pod ostrzałem od 5 kwietnia 1992 roku.
Atak sił serbskich na Sarajewo nastąpił wkrótce po przeprowadzeniu w Bośni i Hercegowinie referendum, w którym ludność opowiedziała się za odłączeniem się od Jugosławii. Nowe państwo ogłosiło niepodległość 5 kwietnia i jeszcze tego samego dnia jego stolica została otoczona. Od maja była całkowicie zablokowana. Oblężeniu towarzyszył intensywny ostrzał, prowadzony przez rozmieszczonych w strategicznych punktach snajperów. Centrum miasta nie udało się jednak zdobyć.
Interwencja sił międzynarodowych była odpowiedzią na masakrę, do której 28 sierpnia 1995 roku doszło na rynku Markale. Była to już druga zbrodnia dokonana w tym samym miejscu; o jej dokonanie ponownie oskarżono Serbów.
Wkroczenie NATO i ONZ przechyliło szalę zwycięstwa na korzyść Bośni i Hercegowiny. Już w październiku 1995 roku podpisano zawieszenie broni. W listopadzie w Dayton wynegocjowano układ pokojowy. Oblężenie zakończyło się w lutym 1996 roku. Walki o Sarajewo, w których zginęło około 2500 osób, uznaje się za jedne z najcięższych walk w Europie od zakończenia II wojny światowej.