Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

30 marca. W 1282 roku rozpoczęło się powstanie przeciw Andegawenom znane jako nieszpory sycylijskie

Najważniejsze rocznice

Powstanie antyfrancuskie wybuchło na Sycylii w poniedziałek wielkanocny.

fot.Francesco Hayez/domena publiczna Powstanie antyfrancuskie wybuchło na Sycylii w poniedziałek wielkanocny.

30 marca 1282 roku, w poniedziałek wielkanocny, na Sycylii wybuchło powstanie przeciw rządom Andegawenów. Przeszło do historii jako nieszpory sycylijskie. W jego wyniku w sierpniu 1282 roku usunięto z tronu Sycylii króla Karola I Andegaweńskiego. Zastąpił go Piotr III Aragoński.

Andegawenowie rządzili wyspą od 1266 roku, kiedy Karol pokonał w bitwie pod Benewentem Manfreda z Hohenstaufenów. Francuskie rządy i kolejne obciążenia feudalne nakładane na mieszkańców budziły rosnący opór. Za pretekst do wybuchu buntu, który rozpoczął się w Palermo, posłużyło znieważenie jednej z Sycylijek przez francuskich żołnierzy. W rzezi, która następnie się rozpętała, zginęło nawet kilka tysięcy Francuzów.

Powstanie przeciw Karolowi wspierało Cesarstwo Bizantyjskie, a także Królestwo Aragonii, które ostatecznie przejęło kontrolę nad wyspą. W kolejnych latach Andegawenowie, popierani przez papieża Marcina IV, próbowali ją odbić, jednak ich starania spełzły na niczym. Ostatecznie władza aragońska została uznana przez nich w 1302 roku na mocy pokoju w Caltabellotta.