3 lutego. W 1870 roku w życie weszła 15. poprawka do konstytucji USA
Najważniejsze rocznice
3 lutego 1870 roku weszła w życie 15. poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych Ameryki. Dawała ona prawo do głosu obywatelom USA bez względu na rasę, kolor skóry lub wcześniejszą „kondycję niewolniczą”. Oznaczało to dopuszczenie do głosu kolorowej ludności kraju.
Poprawka stanowiła trzecią i ostatnią poprawkę tzw. rekonstrukcyjną, podjętą w następstwie wojny secesyjnej. Zmierzała do ugruntowania i poszerzenia reform podjętych przez prezydenta Abrahama Lincolna, zwłaszcza jego starań o rzeczywiste zniesienie niewolnictwa w Stanach, które zostało zadekretowane już ponad siedem lat wcześniej, 1 stycznia 1863 roku.
Mimo, że poprawkę przyjęło ponad trzy czwarte stanów, opór przeciwko jej wprowadzaniu w życie był duży zwłaszcza na południu USA. Stosowano tam wiele wybiegów formalnych, by ludności kolorowej nie dopuścić do głosowania, takich jak podatki czy testy na umiejętność czytania i pisania. W efekcie na pełną realizację jej postanowień trzeba było czekać jeszcze ponad wiek.
Ostatnim stanem, który ratyfikował poprawkę po jej wstępnym odrzuceniu w 1869 roku, był stan Tennessee. Doszło do tego dopiero 8 kwietnia 1997 roku.