Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

28 grudnia. W 1886 roku Josephine Cochrane otrzymała patent na zmywarkę do naczyń

Najważniejsze rocznice

Pierwsze zmywarki były napędzane ręcznie. Ilustracja poglądowa.

fot.domena publiczna Pierwsze zmywarki były napędzane ręcznie. Ilustracja poglądowa.

28 grudnia 1886 roku Josephine Cochrane otrzymała patent na zmywarkę do naczyń. Amerykańska wynalazczyni wkrótce wprowadziła swoje urządzenie do sprzedaży.

Cochrane skonstruowała prototyp swojej maszyny wspólnie z mechanikiem George’m Buttersem. Już od lat poszukiwała bezpiecznej alternatywy dla zmywania, którym w jej domu zajmowali się służący. Do zajęcia się tematem skłoniły ją ubytki w chińskiej zastawie, które zauważyła po jednym z przyjęć. Drogocenna porcelana pochodziła podobno z XVII wieku.

Po uzyskaniu patentu Cochrane i Butters założyli przedsiębiorstwo produkujące zmywarki. Początkowo były one napędzane ręcznie. Późniejsze egzemplarze posiadały już jednak silnik parowy. W 1893 roku wynalazczyni zaprezentowała swoje urządzenie na Wystawie Światowej w Chicago. Dostała nagrodę za najlepszą konstrukcję, trwałość i dostosowanie do pracy.

Mimo tych wyróżnień, a także reklam publikowanych w prasie, sprzedaż zmywarek przez wiele lat nie przynosiła zysków. Przełom nastąpił dopiero w pierwszej dekadzie XX wieku.