Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

25 lutego. W 1856 roku rozpoczęły się obrady kongresu paryskiego, mającego położyć kres wojnie krymskiej

Najważniejsze rocznice

Przedstawiciele państw biorących udział w kongresie podpisali traktat pokojowy 30 marca 1856 roku.

fot.Édouard-Louis Dubufe/domena publiczna Przedstawiciele państw biorących udział w kongresie podpisali traktat pokojowy 30 marca 1856 roku.

25 lutego 1856 roku rozpoczęły się obrady kongresu paryskiego. Został on zwołany, by doprowadzić do zakończenia trwającej od 1853 roku wojny krymskiej. Wzięli w nim udział przedstawiciele Rosji, Turcji, Anglii, Austrii, Francji i Sardynii.

Do podpisania pokoju doszło po ponad miesięcznych negocjacjach, 30 marca 1856 roku. Na mocy zawartego traktatu Rosja, będąca przegraną stroną w sporze, zobowiązywała się do zwrócenia Turcji miasta Kars i przekazania Mołdawii południowej Besarabii. Księstwo Mołdawii i Wołoszczyzny trafiło – choć z zachowaniem szerokiej autonomii – pod protektorat turecki. Postanowiono również między innymi, że Morze Czarne zostanie zamknięte dla okrętów wojennych, i wprowadzono wolność żeglugi na Dunaju.

Decyzje podjęte w trakcie kongresu zahamowały ekspansję Rosji w Europie i przynajmniej na jakiś czas powstrzymały upadek Imperium Osmańskiego.