22 lutego. W 1848 roku wybuchła rewolucja lutowa we Francji
Najważniejsze rocznice
22 lutego 1848 roku we Francji wybuchła rewolucja lutowa. Położyła ona kres utrzymującej się od 1830 roku tak zwanej monarchii lipcowej, czyli rządom konstytucyjnym pod berłem Ludwika Filipa I.
Rewolucja rozpoczęła się w Paryżu, gdzie część mieszkańców miasta, podburzona przez liberałów i republikanów, wszczęła zamieszki. Ich bezpośrednią przyczyną był zakaz organizowania publicznych „bankietów”, w trakcie których zebrani żądali reformy prawa wyborczego i krytykowali działania rządu François Guizota.
Przeciwnicy króla i rządu w ciągu dwóch dni opanowali całe miasto. Ludwik Filip, który odmówił wydania rozkazu strzelania do paryżan, 24 lutego zdecydował się na abdykację na rzecz swojego wnuka, Filipa Orleańskiego. Tego samego dnia o godzinie 15 Alphonse de Lamartine, poeta i dramaturg, proklamował w otoczeniu rewolucjonistów II Republikę Francuską. Wieczorem tego dnia utworzono prowizoryczny rząd, w którym znalazł się oprócz Lamartine’a między innymi także socjalista Louis Blanc.
Rewolucja dobiegła końca 25 lutego. Republika przez nią zapoczątkowana utrzymała się do 1852 roku, gdy urzędujący prezydent – Ludwik Napoleon Bonaparte – dokonał zamachu stanu i ogłosił się cesarzem.