Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

21 listopada. W 1783 roku odbył się pierwszy swobodny lot balonem

Najważniejsze rocznice

Pierwszy lot trwał około 25 minut.

fot.domena publiczna Pierwszy lot trwał około 25 minut.

21 listopada 1783 roku w Paryżu odbył się pierwszy swobodny lot balonem. Na pokładzie znaleźli się Jean François Pilâtre de Rozier i François Laurent d’Arlandes.

Unoszone przez gorące powietrze balony były znane już od starożytności. Chińczycy i Mongołowie używali ich nawet w bitwach. Konstrukcje te jednak nie unosiły człowieka. Pierwsze odnotowane doświadczenia z załogowymi lotami rozpoczęły się dopiero na początku XVIII wieku. W 1709 roku próby przelotu podjął Portugalczyk Bartolomeu de Gusmão, jednak wśród historyków lotnictwa nie ma zgody co do tego, czy rzeczywiście udało mu się unieść w powietrze.

Próby wzniesienia się – początkowo jeszcze na uwięzi – podejmowali od połowy 1783 roku bracia Montgolfier. To oni również skonstruowali balon, który poleciał w pierwszą swobodną podróż. Miał on pojemność około 2000 metrów sześciennych. Dwaj piloci, François Pilâtre de Rozier i François Laurent d’Arlandes, wznieśli się na wysokość około 500 stóp i przelecieli około 5,5 mili. Ich lot trwał 25 minut.