Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

20 stycznia. W 1320 roku koronował się Władysław Łokietek

Najważniejsze rocznice

Władysław Łokietek rządził w Polsce do 1333 roku.

fot.Marcello Bacciarelli/domena publiczna Władysław Łokietek rządził w Polsce do 1333 roku.

20 stycznia 1320 roku Władysław Łokietek i jego żona Jadwiga zostali koronowani na króla i królową Polski. Ceremonię poprowadził arcybiskup gnieźnieński Janisław.

Łokietek już od około 1316 roku zabiegał o zgodę papieża Jana XXII na koronację. Przywódca Kościoła początkowo udzielał wymijających odpowiedzi. Dopiero w 1319 roku w prywatnym liście do piastowskiego księcia wyraził zgodę, oficjalnie zalecając jednak tymczasowe wstrzymanie się od wszelkich kroków w związku z protestem wyrażonym przez króla czeskiego.

Uroczystość koronacji po raz pierwszy w historii Polski odbyła się na Wawelu, a nie – jak dotychczas – w katedrze gnieźnieńskiej. Choć decyzja ta została podjęta głównie z myślą o bezpieczeństwie księcia, ugruntowała ona status Krakowa jako nowej stolicy Polski. W mieście złożono również insygnia koronacyjne: koronę, berło, jabłko i miecz ceremonialny.

Następnego dnia po ceremonii w katedrze nowy król okrążył miasto i przyjął od mieszczan przysięgę wierności. Ustanowił tym samym zwyczaj, powtarzany później przez jego następców.

Akt podniesienia Łokietka do rangi królewskiej uznaje się za symboliczny koniec trwającego od 1138 roku rozbicia dzielnicowego.