Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

17 kwietnia. W 1330 roku Felicjan Zach podjął próbę zamordowania Karola Roberta i Elżbiety Łokietkówny

Najważniejsze rocznice

Felicjan Zach po wtargnięciu na dwór ranił węgierską parę królewską.

fot.Victor Madarász/domena publiczna Felicjan Zach po wtargnięciu na dwór ranił węgierską parę królewską.

17 kwietnia 1330 roku węgierski magnat, Felicjan Zach wtargnął na dwór króla Karola Roberta. Udało mu się ranić zarówno węgierskiego monarchę, jak i jego małżonkę, Elżbietę Łokietkównę. Próbował także bezskutecznie zabić synów pary królewskiej. Został jednak pochwycony i zabity na miejscu.

Zach, wcześniej popierający konkurentów Karola Roberta do tronu węgierskiego, od 1315 roku pozostawał na służbie króla. Jego córka była jedną z dam dworu królowej. Przez pewien czas cieszył się pozycją jednego z zaufanych dworzan, jednak na dwa lata przed tragicznym wydarzeniem został zwolniony z pełnionej przez siebie funkcji kasztelana zamku Sempte.

Jedna z teorii wyjaśniających motywy głosi, że były dworzanin targnął się na życie rodziny królewskiej w obronie swojej słynącej z urody córki, Klary. Oskarżał brata królowej Elżbiety, królewicza polskiego Kazimierza (w przyszłości króla Kazimierza Wielkiego), który przebywał na dworze węgierskim, o jej zgwałcenie. Hipoteza ta nie jest jednak dostatecznie potwierdzona.

Za czyn Felicjana Zacha ukarano całą jego rodzinę. Część najbliższych krewnych skazano na śmierć, resztę wygnano z kraju. Ich dobra skonfiskowano.