Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

17 grudnia. W 1903 roku bracia Wright odbyli pierwszy lot samolotem

Najważniejsze rocznice

Pierwszy lot Orville'a Wrighta uwiecznił na zdjęciu fotograf John T. Daniels.

fot.John T. Daniels /domena publiczna Pierwszy lot Orville’a Wrighta uwiecznił na zdjęciu fotograf John T. Daniels.

17 grudnia 1903 roku bracia Wright dokonali pierwszego udanego przelotu samolotem. W powietrze uniosła ich maszyna Wright Flyer, napędzana silnikiem spalinowym.

Pochodzący z Ohio bracia Orville i Wilbur Wright zajmowali się wytwarzaniem i naprawianiem rowerów. Przez wiele lat prowadzili jednak także eksperymenty lotnicze. Zaczęli od budowy szybowców, ale wkrótce zainteresowali się także maszynami z własnym napędem. Model Wright Flyer powstał przy pomocy ich pracownika Charliego Taylora, który zbudował do niego silnik.

Pierwsza próba wzniesienia maszyny w powietrze odbyła się w obozie braci w Karolinie Północnej 14 grudnia 1903 roku. By zdecydować, który powinien ją podjąć, Wilbur i Orville rzucali monetą. Wygrał ten pierwszy. Udało mu się przelecieć około 36 metrów, później jednak Wright Flyer odmówił posłuszeństwa. Na szczęście nie został poważnie uszkodzony przy lądowaniu, więc już trzy dni później można było wrócić do testów.

17 grudnia jako pierwszy do samolotu wsiadł Orville. O godzinie 10.35 wystartował i przeleciał około 37 metrów w 12 sekund. Jeszcze tego samego dnia Wilburowi udało się przelecieć 279 metrów – lot trwał 59 sekund.