14 marca. W 1647 roku podpisano rozejm w Ulm, jeden z ostatnich układów w wojnie trzydziestoletniej
Najważniejsze rocznice
14 marca 1647 roku Francja, Szwecja i Bawaria podpisały rozejm w Ulm. W jego wyniku Bawaria, pokonana przez siły francusko-szwedzkie, wycofała się z wojny trzydziestoletniej. Elektor bawarski Maksymilian I musiał również zerwać sojusz z cesarzem Ferdynandem III Habsburgiem.
Trwająca od 1618 roku wojna trzydziestoletnia toczyła się między protestanckimi państwami I Rzeszy niemieckiej, wspomaganych przez Francję, Szwecję, Danię i Niderlandy, a katolicką dynastią Habsburgów. Bawaria była jednym z nielicznych księstw Rzeszy, które stanęło po stronie Świętego Cesarza Rzymskiego. W 1647 roku, u schyłku wojny, najazd połączonych sił Szwedów i Francuzów zmusił jednak Maksymiliana do wycofania się z konfliktu.
Postanowienia rozejmu w Ulm nie przetrwały długo. Jeszcze w tym samym roku Maksymilian ponownie stanął u boku cesarza Ferdynanda III. Los wojny był już jednak w dużej mierze przesądzony. Podpisany w 1648 roku pokój westfalski znacząco osłabiał pozycję Habsburgów na arenie międzynarodowej.
14 marca 1964 roku w kancelarii Rady Państwa został złożony list do premiera Józefa Cyrankiewicza, w którym 34 wybitnych polskich intelektualistów (m.in. Jerzy Andrzejewski, Paweł Jasienica, Mieczysław Jastrun, Stefan Kisielewski, Antoni Słonimski, Jerzy Turowicz i Melchior Wańkowicz) zaprotestowało przeciwko błędnej polityce kulturalnej ekipy Gomułki. Chodziło o ograniczenia przydziału papieru na druk książek i czasopism oraz o nasilające się ingerencje cenzury.
Dokument ten, potocznie zwany „Listem 34”, stanowił przejaw narastającego konfliktu pomiędzy ówczesnymi władzami PRL a częścią środowisk twórczych. W stosunku do sygnatariuszy Listu ekipa Gomułki rozpętała nie przebierającą w środkach kampanię propagandową (notka autorstwa dr. hab. Zdzisława Zblewskiego).