Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

12 lutego. W 1946 roku zakończyła się operacja Deadlight

Najważniejsze rocznice

Niemieckie U-booty czekały na zatopienie na plaży w Północnej Irlandii.

fot.domena publiczna Niemieckie U-booty czekały na zatopienie na plaży w Północnej Irlandii.

12 lutego 1946 roku zakończyła się operacja pod kryptonimem Deadlight. W jej ramach od 17 listopada 1945 roku w Morzu Północnym zatopiono 115 U-Bootów. Niemieckie łodzie podwodne znalazły się w rękach aliantów po kapitulacji III Rzeszy.

W operacji brały udział okręty Królewskiej Marynarki Wojennej oraz Polskiej Marynarki Wojennej. Początkowo planowano zatapianie maszyn z użyciem materiałów wybuchowych. Okazało się jednak, że część z nich była w tak złym stanie, że poszła na dno jeszcze przed dotarciem do wyznaczonych stref. W przypadku większości pozostałych wystarczył natomiast ogień artyleryjski.

Nie wszystkie U-Booty przejęte przez aliantów zostały zatopione. Reszta maszyn trafiła do poszczególnych państw koalicji antyhitlerowskiej jako łup wojenny. Część została skierowana do muzeów.

Łodzie podwodne przejęte przez aliantów stanowiły jedynie część dotrwałej do końca wojny floty III Rzeszy. Reszta – ponad 200 okrętów – została zlikwidowana przez samych nazistów w maju 1945 roku w ramach operacji Regenbogen.