11 października. W 1899 roku wybuchła druga wojna burska
Najważniejsze rocznice
11 października 1899 roku rozpoczęła się druga wojna burska. Konflikt między imperium brytyjskim a dwiema burskimi republikami, Transwalem i Oranią, trwał do maja 1902 roku.
Republiki burskie istniały z przerwami od połowy XIX wieku. Już wcześniej rywalizowały z Wielką Brytanią o wpływy w południowej Afryce, czego wynikiem była pierwsza wojna burska, toczona w latach 1880-1881, zakończona potwierdzeniem samorządności Transwalu (choć pod brytyjskimi auspicjami).
W 1899 roku konflikt rozpoczęli Burowie. Na początku 1900 roku oblegli miasta Ladysmith, Kimberle i Mahikeng. Wygrali też kilka znaczniejszych bitew, między innymi pod Colenso i Stormbergiem. Brytyjczycy bardzo szybko przejęli jednak inicjatywę. Republiki, częściowo dzięki wsparciu Niemców z pobliskiej Afryki Południowo-Zachodniej, byli w stanie bronić się jeszcze dwa lata, korzystając przede wszystkim z metod partyzanckich.
Kończący wojnę pokój podpisano 31 maja 1902 roku w Vereeniging. Republiki zostały włączone do brytyjskiego imperium, choć obiecano im ograniczoną samorządność. W 1910 roku połączono je z Kolonią Przylądkową i kolonią Natalu, tworząc Związek Południowej Afryki.