Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

11 grudnia. W 1605 roku Zygmunt III Waza wziął ślub z Konstancją Austriaczką

Najważniejsze rocznice

Konstancja Habsburżanka była drugą żoną Zygmunta III Wazy.

fot.Joseph Heintz starszy/domena publiczna Konstancja Habsburżanka była drugą żoną Zygmunta III Wazy.

11 grudnia 1605 roku Zygmunt III Waza ożenił się z Konstancją Austriaczką. Tego samego dnia królewska małżonka została koronowana.

Konstancja, córka arcyksięcia Karola Styryjskiego i Marii Anny Bawarskiej, była drugą żoną Zygmunta III. W roli polskiej królowej zastąpiła swoją siostrę, Annę, którą Waza poślubił w 1592 roku i która zmarła sześć lat później w wyniku komplikacji ciążowych. To bliskie pokrewieństwo kolejnych małżonek wzbudziło duży opór części nadwiślańskiego możnowładztwa. Mimo, że król uzyskał papieską dyspensę, przeciwko ożenkowi występowali między innymi prymas Jan Tarnowski i kaznodzieja Piotr Skarga.

Mimo tych obiekcji już 23 października 1605 roku zawarto układ w sprawie małżeństwa. Konstancja przybyła do Polski na początku grudnia. Towarzyszyła jej matka i rodzeństwo: Maksymilian Ernest i Maria Krystyna. Z przyszłym mężem spotkała się w Balicach, po czym udała się do Krakowa. Ślub i koronacja odbyły się w katedrze wawelskiej. Ceremonię poprowadził legat papieski, kardynał Bernard Maciejowski.