Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

23 października. W 1940 roku doszło do spotkania Adolfa Hitlera z Francisco Franco

Najważniejsze rocznice

Spotkanie Hitlera i Franco odbyło się na stacji kolejowej w Hendaye.

fot.Heinrich Hoffmann/domena publiczna Spotkanie Hitlera i Franco odbyło się na stacji kolejowej w Hendaye.

23 października 1940 roku na stacji kolejowej w Hendaye w pobliżu granicy hiszpańsko-francuskiej Adolf Hitler spotkał się z generałem Francisco Franco. Rozmowa przywódców dotyczyła przystąpienia Hiszpanii do II wojny światowej.

W negocjacjach poza Hitlerem i Franco uczestniczyli także ministrowie spraw zagranicznych III Rzeszy i Hiszpanii, Joachim von Ribbentrop i  Ramón Serrano Súñer. Celem Führera było przekonanie Hiszpanów do zrezygnowania z zachowywanej dotychczas neutralności.

Porozumienie okazało się jednak trudne do osiągnięcia przez wygórowane żądania Franco, który domagał się przyłączenia do Hiszpanii między innymi Gibraltaru, Maroka, Algierii i Kamerunu, a także dostaw żywności, paliwa i broni.

Ostatecznie podpisano tajny układ, na mocy którego Hiszpania zobowiązała się do przystąpienia do wojny w wybranym przez siebie momencie. W zamian obiecano jej „terytoria w Afryce”. Formalnie reżim Franco nie opowiedział się jednak po stronie państw Osi, choć hiszpańska ochotnicza Błękitna Dywizja, finansowana przez III Rzeszę, walczyła na froncie wschodnim z Sowietami.