Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Gustaw VI Adolf (król Szwecji 1950–1973)

Gustaw VI Adolf.

fot.domena publiczna Gustaw VI Adolf.

Gustaw VI Adolf (ur. 11 XI 1882 w Sztokholmie, zm. 15 IX 1973 w Helsingborgu) – król Szwecji w latach 1950–1973. Syn króla Gustawa V i Wiktorii von Baden. Pierwszą żoną Gustawa VI Adolfa była Małgorzata (1882–1920), córka księcia Artura Connaught; w 1923 roku ożenił się z Luizą Mountbatten (zm. 1965). Po tragicznej śmierci syna, następcą Gustawa VI Adolfa został jego wnuk, który w 1973 roku objął tron jako Karol XVI Gustaw.

Kształcił się na uniwersytecie w Uppsali, następnie pracował w administracji w Norwegii (przed rozwiązaniem unii). Był wybitnym archeologiem, brał udział w ekspedycjach krajowych i zagranicznych, utworzył Szwedzki Instytut Archeologiczny w Rzymie; był też znawcą i kolekcjonerem sztuki chińskiej. Tron objął w wieku sześćdziesięciu ośmiu lat, w czasach kiedy władzę królewską stopniowo ograniczano. Mimo to cieszył się dużą popularnością, angażował się też w sprawy polityczne, m.in. otwarcie krytykował amerykańską interwencję wojskową w Wietnamie.

Autor hasła:

Olgierd Kiec – doktor habilitowany, politolog i historyk XIX i XX wieku związany z Uniwersytetem Zielonogórskim. Autor publikacji poświęconych m. in. historii protestantyzmu w Wielkopolsce. Współautor „Słownika władców Europy nowożytnej i najnowszej”.