Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Bezprym (książę Polski 1031-1032)

Bezprym (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Bezprym (fot. domena publiczna)

Bezprym (ur. ok. 986-987, zm. 1032) – książę polski w latach 1031-1032, pierworodny syn Bolesława I Chrobrego i nie znanej z imienia jego drugiej żony, Węgierki.

Zapewne wkrótce po jego urodzeniu matka została odtrącona z nieznanych powodów przez Bolesława i wydalona na Węgry. Małego księcia odsunięto od dziedziczenia i wysłano do klasztoru we Włoszech. Był on zapewne zakonnikiem w znanym eremie w Pereum koło Rawenny. Współczesne źródło (Żywot św. Romualda) przekazało, że ok. 1001 r. ofiarował on św. Romualdowi konia. Poza krajem przebywał Bezprym aż do śmierci swego ojca (1025), następnie wrócił do kraju i wystąpił przeciwko swemu przyrodniemu, młodszemu bratu Mieszkowi II.

W 1030 r. pozyskał pomoc ruską, a zapewne i cześć możnych opowiedziała się po jego stronie. W 1031 r. zmusił Mieszka do ucieczki do Czech, opanował tron i zrezygnował z godności królewskiej. Jego krótkotrwałe rządy nie były zbyt udane i wkrótce, prawdopodobnie za sprawą swych przyrodnich braci, Ottona i Mieszka, został zamordowany (przed 7 VII 1032). Miejsce jego pochówku nie jest znane. Nic nie wiemy o jego ewentualnym małżeństwie, zmarł zapewne w stanie bezżennym i nie pozostawił potomstwa.

Imię Bezprym, w świetle ostatnich badań, jest pochodzenia słowiańskiego i zapewne w formie pierwotnej brzmiało Bezprzem, Bezprzym. Oznaczało, być może, człowieka nieszczerego, zamkniętego. W dynastii piastowskiej wystąpiło ono tylko ten jeden raz, nie jest też znane w węgierskiej dynastii Arpadów. Odnotowano je natomiast na terenie Czech w XII — XIII w.

Autor hasła:

Józef Dobosz – profesor doktor habilitowany, historyk mediewista i nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor wielu książek i artykułów naukowych, m. in. monografii poświęconej Kazimierzowi II Sprawiedliwemu (2011). Redaktor „Słownika władców Europy średniowiecznej” oraz „Słownika władców Europy nowożytnej i najnowszej”. Współautor „Słownika władców polskich”.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej pt. Słownik władców polskich (Wydawnictwo Poznańskie 1999) pod redakcją Józefa Dobosza, przygotowanej przez historyków związanych z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu i z Polską Akademią Nauk.

Nasze publikacje o Bezprymie:

Krótki okres rządów Bezpryma był czasem prześladowań i okrucieństwa

Średniowiecze | 06.08.2021 | Autor:

Tego polskiego władcę wymazano z dziejów. Dlaczego?

Większość historyków pomija go w swoich kronikach. Krótki okres jego rządów był czasem prześladowań i okrucieństwa. Oto burzliwa historia pierwszego syna Bolesława Chrobrego.

Najmniej popularny polskich władca na XIX-wiecznej litografii.

Średniowiecze | 17.10.2017 | Autor:

Sześciu polskich władców, którzy absolutnie nikogo nie obchodzą. Kto jest na szarym końcu listy?

Są w tym gronie jedne z najbarwniejszych postaci w polskich dziejach. Twarde dane nie pozostawiają jednak wątpliwości: tymi królami i książętami nikt się nie interesuje.

Materiały na temat Bezpryma z portalu CiekawostkiHistoryczne.pl:

Polecane książki o Bezprymie:

Kamil Janicki

Żelazne damy

Dobrawa wie, że jej przyszły mąż Mieszko to zatwardziały poganin i masowy morderca. Nie ma wyjścia. Dla dobra swojego rodu wyrusza do dzikiego kraju Piastów. Oda musi opuścić klasztor, by zostać żoną słowiańskiego barbarzyńcy, odpowiedzialnego za śmierć jej bliskich i przyjaciół. W Poznaniu czeka ją wyłącznie pogarda. A jednak to ona zbuduje podwaliny polskiego imperium. Emnilda jest panią życia i śmierci swoich poddanych. By Europa utonęła w morzu krwi wystarczy jej jedno słowo. Dla korzyści własnej i swojego syna nie zawaha się go wypowiedzieć.Przyszło im żyć w czasach, gdy panowało …
SklepFormatZwykła cenaCena dla naszych czytelników
paskarz.pl44.90
30.53
idź do sklepu »

Kamil Janicki

Damy ze skazą

NOWA KSIĄŻKA BESTSELLEROWEGO AUTORAKOBIETY, KTÓRE DAŁY POLSCE KORONĘ. ICH AMBICJA POZWOLIŁA ZBUDOWAĆ IMPERIUM. ICH DUMA UNICESTWIŁA KRÓLESTWO.Matylda to dziedziczka najpotężniejszej dynastii świata. Głupota rodzonego brata zamienia jej życie w piekło. Nieodpowiedzialny szczeniak z koroną na głowie przegrywa ją podczas partii kości.Rycheza angażuje cały swój spryt i nieustępliwość, by zmazać hańbę matki. Przybywa do kraju rządzonego przez ogarniętego obsesją tyrana. To ona zrobi z niego bohatera. I ona zapewni mu królewską koronę.Przedsława, zgwałcona i odarta z marzeń przez …
SklepFormatZwykła cenaCena dla naszych czytelników
paskarz.pl44.90
30.53
idź do sklepu »