Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Achmat (chan Złotej Ordy 1465-1481)

Iwan III demonstracyjnie depcze gramotę od chana Achmata (fot. Iwan III demonstracyjnie depcze gramotę od chana Achmata (fot. domena publiczna))

fot.Iwan III demonstracyjnie depcze gramotę od chana Achmata (fot. domena publiczna) Iwan III demonstracyjnie depcze gramotę od chana Achmata (fot. domena publiczna)

Achmat (Achmed) (ur.?, zm. 1481) – Chan Wielkiej (Zawołżańskiej, tj. Zawolskiej) Ordy w latach 1465-1481. Potomek Timura Kutługa.

Dążył do przywrócenia jedności w Kipczaku. Podporządkował sobie Ordę Nogajską i podjął walki z chanem krymskim Mengli Gerejem. Pomocy szukał w sojuszu z Kazimierzem Jagiellończykiem (1476), co podzieliło Europe Wschodnią na dwie koalicje: Litwy z Wielką Ordą i Moskwy z Krymem.

Wobec dążeń do niezawisłości Iwana III, Achmat podjął wielką wyprawę na Moskwę w 1480 r. Litwini, zajęci odpieraniem ataków z Krymu i kłopotami wewnętrznymi, nie podjęli działań. Achmat stanął nad Ugrą naprzeciw wojsk Iwana III i po kilku tygodniach odstąpił. Wydarzenie to jest uznawane za koniec panowania tatarskiego nad Rusią. Porażka na Rusi osłabiła autorytet Achmata, który zginął zamordowany na Syberii przez chana Ibaka.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej pt. Słownik władców Europy średniowiecznej (Wydawnictwo Poznańskie 2005) pod redakcją Józefa Dobosza, przygotowanej przez historyków związanych z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu i z Polską Akademią Nauk.

Autor hasła:

Krzysztof Pietkiewicz – profesor doktor habilitowany, historyk specjalizujący się w historii Europy Wschodniej, związany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor wielu publikacji, poświęconych m. in. historii Litwy i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Współautor „Słownika władców Europ średniowiecznej” oraz „Słownika władców Europy nowożytnej i najnowszej”.