Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Wikimedia Polska ogłasza VIII edycję konkursu Wiki Lubi Zabytki

fot.Jakub T. Jankiewicz, CC BY-SA 4.0 Kaplica Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce, Zakopane Autor: Jakub T. Jankiewicz

Celem konkursu jest fotografowanie polskich zabytków wpisanych do rejestrów i tym samym ich dokumentacja, zachowanie dla przyszłych pokoleń oraz upowszechnienie w Polsce i na forum międzynarodowym. Dzięki publikacji wszystkich zdjęć na Wikimedia Commons konkurs umożliwia również wykorzystania tych zdjęć na warunkach wolnej licencji. Wiki Lubi Zabytki jest polskim elementem inicjatywy Wiki Love Monuments.

Stowarzyszenie Wikimedia Polska, organizacja non-profit, zajmująca się rozwojem m.in polskiej. Wikipedii i Wikimedia Commons z przyjemnością ogłasza powrót corocznego konkursu fotograficznego „Wiki Lubi Zabytki”. Konkurs trwa w dniach 1-30 września. W tym czasie osoby biorące w nim udział mogą dodać swoje zdjęcie zrobione polskim zabytkom do Wikimedia Commons, na zasadach podanych w Regulaminie. Decydującą datą nie jest data wykonania fotografii, lecz data załadowania jej do przestrzeni Wikimedia Commons.

Organizatorzy konkursu zapraszają zarówno początkujących adeptów fotografii jak i doświadczonych profesjonalistów, by zademonstrowali swoje umiejętności w zakresie zarówno uchwycenia piękna polskich zabytków jak i kompozycji zdjęcia. Pomysł na fotografie musi być więc zarówno kreatywny jak i encyklopedyczny (do wykorzystania w największej encyklopedii świata – Wikipedii)

To coroczne współzawodnictwo stanowi dla fotografów wyzwanie, by na obiekty znane spojrzeć pod innym kątem lub z innego miejsca. To również wyzwanie by dostrzec wartość w zabytkach do tej pory nie fotografowanych, których zdjęć jeszcze nie ma. Uczestnicy mogą zaprezentować swój talent zarówno w warstwie kreatywnej, jak i bardziej dokumentacyjnej.

Gmach Główny Politechniki Warszawskiej Autor: Daniel.zolopa, CC BY-SA 4.0

Mimo tego, że konkurs co roku cieszy się ogromną popularnością, to pamiętajmy, że zabytków nieruchomych w Polsce jest prawie 80 tys., więc praca polegająca na udokumentowaniu naszego dziedzictwa jest nadal nieskończona. Udział w konkursie mogą wziąć zdjęcia najbardziej znanych obiektów w naszym kraju. Z jeszcze większą ciekawością czekamy jednak na zdjęcia mniej oczywistych i znanych budynków, które potrzebują oka dobrego fotografa, żeby móc odkryć przed nami swoje piękno” – mówi Kamila Neuman, członkini tegorocznego jury konkursu, menadżerka ds. Otwartej Kultury Wikimedia Polska

Przystąpienie do konkursu odbywa się poprzez załadowanie plików do Wikimedia Commons, za pomocą mapy zabytków, a w opisie fotografii musi znajdować się numer z rejestru zabytków. Uczestnik konkursu może przesłać dowolną liczbę fotografii.

„Wolontariusze co roku rozwijają i ulepszają mapę zabytków, by stanowiła jak najwygodniejsze narzędzie dla osób biorących udział w konkursie Wiki Lubi Zabytki. Tegoroczna mapa zabytków została zaktualizowana i poprawiono jej funkcjonalność. Dzięki tej mapie można bardzo łatwo – poprzez wpisanie adresu – sprawdzić, czy gdzieś obok nas nie znajduje się zabytek możliwy do sfotografowania w ramach konkursu. Jeden z nich zauważyłam tuż obok mojego domu”. – wyjaśnia Jolanta Drzewakowska, koordynatorka komunikacji Wikimedia Polska.

Obrazy będą oceniane pod kątem kompozycji, kreatywności, sprawności technicznej oraz zgodności z regulaminem. W konkursie zostaną również przyznane nagrody specjalne w dwóch kategoriach: Obraz Wawelu oraz Nieoczywiste Śląskie. Co roku doceniane jest również zaangażowanie w konkurs, czyli ilość i jakość dodanych zdjęć. Nagrodzone zdjęcia zostaną ogłoszone do 5 grudnia br.

W 2022 roku do konkursu Wiki Lubi Zabytki zgłoszono prawie 9 tysięcy prac. Zwyciężyło zdjęcie Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej autorstwa Daniela Żołopy.

Najlepsze zdjęcia polskiej edycji “Wiki Lubi Zabytki” trafią do międzynarodowego finału, gdzie będą rywalizować ze zdjęciami z kilkudziesięciu krajów. W 2022 r. Polska odniosła ogromny sukces: aż cztery polskie fotografie znalazły się wśród TOP15 całego konkursu a zdjęcie Jaszczurówki nocą autorstwa Jakuba T. Jankiewicza zajęło 3 miejsce.

*

Pomysł na konkurs narodził się w roku 2010 w Holandii. Rok później w rywalizacji o nagrody uczestniczyło już 5,5 tys. fotografów z 18 państw europejskich (w tym z Polski), którzy przesłali łącznie ponad 168 tys. zdjęć – dzięki temu Wiki Loves Monuments 2011 trafił wtedy do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii „Największy Konkurs Fotograficzny”.

Partnerami konkursu są: Zamek Królewski na Wawelu i Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego

Patronat medialny nad konkursem objęły portale: CiekawostkiHistoryczne.pl, Fotoblogia.pl, NiezleAparaty.pl i PolskieSzlaki.pl

Więcej informacji o konkursie

Strona: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Wiki_Lubi_Zabytki

Mapa Zabytków TUTAJ

—————————————–

Kontakt dla mediów

Jolanta Drzewakowska

Jolanta.Drzewakowska@wikimedia.pl

Tel. +48 600 053 539

Artykuł porusza następujące tematy:

  Czas akcji:

   Miejsce akcji:

    Komentarze

    brak komentarzy

    Dodaj komentarz

    Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.