Udaremniono przemyt bezcennych średniowiecznych militariów. Zamiast do prywatnej kolekcji trafiły do polskiego muzeum
Trzy unikatowe szable, hełm i pięć bojowych czekanów. Taki zbiór udało się pół roku temu zabezpieczyć celnikom w Bobrownikach. Wczoraj ekwipunek został uroczyście przekazany do Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Ale ich przemytnik nie dał za wygraną…
Zabezpieczone militaria datowane są na IX-XIII wiek. Ich przemyt udaremniono w grudniu 2016 roku i styczniu 2017 roku.
Zabytkowy ekwipunek spoczywał w muzealnym depozycie do zakończenia procedur prawnych związanych z przepadkiem przedmiotów i ukaraniem przemytników. Dopiero teraz można go było uroczyście przekazać do zbiorów placówki.
Według archeologów przedmioty te zrabowano z grobów wojowników, leżących obecnie na Ukrainie, Białorusi, Rosji albo nawet Bułgarii. Nie możemy jednak bliżej określić ich lokalizacji ani kontekstu kulturowego, przez to straciły wiele na wartości jako źródło wiedzy o przeszłości.
Dzięki pracownikom Muzeum Podlaskiego udało się wstępnie określić wiek i autentyczność znaleziska. Zabytkowe militaria muszą teraz przejść zabiegi renowacyjne i konserwatorskie. Potem będzie można je oglądać na ekspozycji. Szczególnym unikatem na skalę Polski są szable – w tym okresie na naszych terenach używano zamiast nich mieczy.
Co ciekawe, całkiem niedawno udało się lokalnym celnikom odnaleźć 680 rosyjskich monet z XVIII wieku oraz 40 sztuk biżuterii z brązu schowanych w baku na benzynę. Przemycała je 62-letnia kobieta, która zaangażowana była też w przewóz średniowiecznego uzbrojenia. Za poprzednią próbę została ukarana grzywną, tym razem grozi jej wyższa kara. Wspomniane przedmioty prawdopodobnie także trafią do Muzeum Podlaskiego.
Źródła informacji:
- Monika Żmijewska, Z przemytu na wystawę. Ekwipunek średniowiecznego wojownika trafił do muzeum, Wyborcza.pl.
- Muzeum Podlaskie wzbogaciło się o zabytkowe militaria zatrzymane podczas próby przemytu, Wrota Podlasia.
- Średniowieczne znalezisko trafiło do muzeum w Białymstoku. Uratowali je celnicy, Białystok Online.
Do autora – zdjęcie nie przedstawia rynsztunku rycerza. Jest to hełm pseudowikiński, wzorowany na odkryciu hełmu z Gjermundbu. Nie ma nic wspólnego ze stanem rycerskim.