Terweł (ur.?, zm. 721) – chan bułgarski w latach 700–721. Prawdopodobnie syn lub wnuk chana bułgarskiego Asparucha (660-700).
W 704 roku udzielił azylu byłemu cesarzowi bizantyńskiemu Justynianowi II, obalonemu w 695 roku. W roku następnym wyprawił się z piętnastotysięczną armią na Konstantynopol i ponownie osadził Justyniana na tronie. Sam Terweł otrzymał tytuł cezara, a także Zagorię, czyli ziemie miedzy Sliwen, Jambołem a Morzem Czarnym. Wznowiono też daninę, którą zobowiązał się płacić Bułgarom cesarz Konstantyn IV. Jednak już w 708 roku z nieznanych przyczyn doszło do konfliktu i Justynian wyprawił się na Bułgarów; poniósł jednak klęskę pod Anchialos.
Prawdopodobnie szybko nawiązano stosunki pokojowe, albowiem gdy w 711 roku wybuchł bunt przeciw Justynianowi, ponownie zwrócił się on o pomoc do Terweła i otrzymał oddział żołnierzy. Gdy jednak cesarz utracił Konstantynopol, Bułgarzy wydali go wrogom (przez których został zamordowany), zyskując wolną drogę do kraju.
W roku następnym wojska Terweła łupiły kilkakrotnie ziemię bizantyńską. W pokoju zawartym w 716 roku jeszcze rozszerzyły się granice bułgarskie, Bizancjum zobowiązało się do rocznej daniny w towarach o wartości trzydziestu litrów złota, obydwa kraje zobowiązywały się do wzajemnego wydawania zbiegów, uregulowano też handel między obydwoma krajami, stawiając wymóg posiadania przez kupców zezwolenia opatrzonego pieczęcią.
Odtąd stosunki Terweła z Bizancjum układały się dość dobrze. Gdy w 717 roku Arabowie oblegli Konstantynopol, Terweł udzielił Bizantyńczykom pomocy. Również w roku następnym wojska bułgarskie walczyły z Arabami. Zawarł też wówczas porozumienie z cesarzem bizantyńskim Leonem III Izauryjczykiem, po czym wycofał się z pierwotnego zamiaru poparcia jego przeciwnika, Anastazjusza II.
Z osobą chana Terweła związana jest słynna rzeźba kamienna z Madary, przedstawiająca jeźdźca na koniu, a upamiętniająca zwycięskie osadzenie Justyniana II na tronie w Konstantynopolu. Z tym wydarzeniem łączy się również mniej znana, choć interesująca pieczęć przedstawiająca chana, z napisem greckim: Matko Boża, pomagaj cezarowi Terwełowi.