Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Mieszko, syn Kazimierza Odnowiciela (książę polski)

Na zielono zaznaczono Kujawy, ziemie, którymi prawdopodobnie władał Mieszko (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Na zielono zaznaczono Kujawy, ziemie, którymi prawdopodobnie władał Mieszko (fot. domena publiczna)

Mieszko (ur. 24 V 1045, zm. 28 I 1065) – książę polski, syn Kazimierza I Odnowiciela i Dobroniegi Marii, córki Włodzimierza I Wielkiego, wielkiego księcia kijowskiego.

Imię odziedziczył po dziadku, Mieszku II. O jego życiu i działalności nie wiemy prawie nic. Być może po śmierci ojca (ok. 1058) wziął udział w podziale państwa. Księciem zwierzchnim został najstarszy z synów Kazimierza, Bolesław II Śmiały, a Mieszkowi może przypadły w zarząd Kujawy oraz ziemie sieradzka i łęczycka. Książę zapewne nie wstąpił w związki małżeńskie, zmarł w wieku 20 lat, a miejsce jego pochówku nie jest znane.

Brak o Mieszku opowieści czy legend. Krótkie i nieliczne wzmianki w średniowiecznych rocznikach i nekrologach oraz wymienienie go przez Galla wśród potomstwa Kazimierza Odnowiciela bez żadnych dodatkowych uwag, to zapewne wynik jego przedwczesnej śmierci.

Autor hasła:

Józef Dobosz – profesor doktor habilitowany, historyk mediewista i nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor wielu książek i artykułów naukowych, m. in. monografii poświęconej Kazimierzowi II Sprawiedliwemu (2011). Redaktor „Słownika władców Europy średniowiecznej” oraz „Słownika władców Europy nowożytnej i najnowszej”. Współautor „Słownika władców polskich”.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej pt. Słownik władców polskich (Wydawnictwo Poznańskie 1999) pod redakcją Józefa Dobosza, przygotowanej przez historyków związanych z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu i z Polską Akademią Nauk.