Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Oblężenie Czorsztyna (czerwiec 1651)

Ruiny zamku w Czorsztynie na rysunku Kajetana Jabłońskiego z 1847 roku.

fot.domena publiczna Ruiny zamku w Czorsztynie na rysunku Kajetana Jabłońskiego z 1847 roku.

Oblężenie Czorsztyna (czerwiec 1651) – Podczas powstania Bohdana Chmielnickiego na Ukrainie, w czerwcu 1651 na Podhalu wybuchł bunt chłopski, zorganizowany przez byłego oficera wojsk królewskich Aleksandra Kostkę Napierskiego. Dla swojej sprawy pozyskał on sołtysa Stanisława Łętowskiego i kierownika szkółki w Pcimiu Marcina Radockiego. Po zebraniu niewielkiej liczby chłopów z okolic Nowego Targu i Czorsztyna powstańcy opanowali zamek czorsztyński. Uprzedzając rozprzestrzenienie się ruchu, biskup krakowski Piotr Gembicki zorganizował
wyprawę wojskową, która opanowała zamek. Przywódcy powstania zostali straceni.

Autor hasła:

Dr Jerzy Ronikier – historyk kultury i mentalności. Pracował w Instytucie Zarządzania oraz Instytucie Informacji Naukowej i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor pracy „Hetman Adam Sieniawski i jego regimentarze. Studium z historii mentalności szlachty polskiej 1706-1725”. Zmarł w 2013 roku.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego.