Bitwa pod Smoleńskiem (17 sierpnia 1812) – starcie zbrojne do którego doszło między armią napoleońską a wojskami rosyjskimi w czasie kampanii rosyjskiej Napoleona.
Podczas wyprawy Napoleona na Moskwę dowodzony przez księcia Józefa Poniatowskiego polski V Korpus, działający w ramach prawego skrzydła „Wielkiej Armii”, uczestniczył pod Smoleńskiem w bitwie z połączonymi siłami rosyjskimi generała Michała Barclaya de Tolly i Piotra Bagrationa. Polacy szturmowali przedmieścia Smoleńskie i Nikolskie celem odcięcia zamkniętych w twierdzy sił rosyjskich od mostów na Dnieprze. Natarcie przełamało jedynie zewnętrzną linię obrony. Po ciężkiej walce Rosjanie wycofali się nocą i Francuzi zajęli miasto, tracąc 9 tys. ludzi, w tym 2 tys. Polaków. Po bitwie Napoleon stwierdził, że „wzięcie Smoleńska stanowi o losie Polski, która, świetniejsza niż kiedykolwiek, świat zadziwi”.
Autor hasła:
Prof. dr hab. Tomasz Gąsowski – historyk, specjalista z zakresu dziejów politycznych, społecznych i militarnych ziem polskich w XIX stuleciu. Pracuje w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Akademii Ignatianum. Autor rozprawy habilitacyjnej „Między gettem a światem. Dylematy ideowe Żydów galicyjskich na przełomie XIX i XX wieku”, a także takich publikacji jak „Pod sztandarami Orła Białego” czy „Ziemie polskie w latach wielkiej wojny”. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Źródło:
Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego. Zdanie wprowadzające pochodzi od redakcji.