Bitwa pod Cedynią (24 czerwca 972) – Wojska niemieckie pod dowództwem margrabiego Marchii Łużyckiej Hodona wkroczyły na ziemie Mieszka I, łamiąc zawarte wcześniej porozumienia między władcą Polski i cesarzem. Do bitwy doszło na prawym brzegu Odry w pobliżu grodu Cedynia. Mieszko I związał główne siły przeciwnika, a rozstrzygające uderzenie z wysokiego brzegu rzeki zadały ukryte oddziały pod dowództwem jego brata Ścibora (Czcibora). Niemcy ponieśli ciężką klęskę. Z pogromu uratował się margrabia Hodo oraz graf Zygfryd, ojciec kronikarza Thietmara.
Autor hasła:
Dr hab. Piotr Wróbel – historyk mediewista. Kierownik Zakładu Historii Powszechnej Średniowiecznej Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor prac „Dubrownik w latach 1358-1526. Organizacja przestrzeni” oraz „Krzyż i Półksiężyc. Zachodnie Bałkany wobec Turcji w latach 1444-1463″.
Źródło:
Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego.
Materiały poświęcone bitwie pod Cedynią z portalu CiekawostkiHistoryczne.pl:
ciekawostka | 10.01.2019 | Autor:
Nie było żadnej bitwy pod Cedynią. To miejsce zmyślono z czysto politycznych względów
Wbrew temu, czego uczą nas podręczniki, żadna kronika nie wspomina ani słowem o „bitwie pod Cedynią”. Co w takim razie nastąpiło w 972 roku? Albo raczej: gdzie nastąpiło?
artykuł | 02.01.2019 | Autor:
Prawda o bitwie pod Cedynią. Czy istotnie było to wielkie starcie, w którym Polacy po raz pierwszy przełamali teutońską butę?
Pierwsza konfrontacja z Niemcami urosła do rangi mitu. I, jak to bywa z mitami, w opisach bitwy pod Cedynią więcej jest przekłamań, zmyśleń i pobożnych życzeń niż twardych faktów.
Najważniejsze bitwy za panowania pierwszych Piastów:
-
Bitwa w kraju Dziadoszan (sierpień 1015)
-
Obrona Niemczy (sierpień – wrzesień 1017)
-
Bitwa nad Bugiem (22 lipca 1018)