Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Bitwa nad Bugiem (22 lipca 1018)

Bitwa nad Bugiem, bitwa pod Wołyniem, bitwa pod Wieluniem (22 lipca 1018) – Przyczyną wyprawy Bolesława Chrobrego na Kijów było odrzucenie jego żądań przez wielkiego księcia Jarosława Mądrego. Dotyczyły one uwolnienia więzionej córki polskiego władcy, przywrócenia na tron jego zięcia Świętopełka oraz zgody na małżeństwo Chrobrego z siostrą Jarosława. Wyprawa polska (3000–5000 ludzi) była posiłkowana przez liczący 300 osób oddział niemiecki oraz 500 Węgrów.

Rysunek Karola Stobieckiego "Bolesław Chrobry z drużyną".

fot.Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie/ materiały prasowe Rysunek Karola Stobieckiego „Bolesław Chrobry z drużyną”.

Podjęta przez Rusinów z Jarosławem na czele próba uniemożliwienia Polakom przeprawy przez Bug zakończyła się niepowodzeniem. Niedługo potem przy ujściu Huczwy do Bugu, w pobliżu grodu Wołyń (Wieluń) wojska Bolesława rozbiły doszczętnie nieprzyjaciela.

Jarosław musiał uchodzić do Nowogrodu, a oddziały polskie bez trudu opanowały Kijów. Poza zdobyciem wielkich łupów, skutkiem wyprawy było przyłączenie tzw. Grodów Czerwieńskich na pograniczu polsko-ruskim.

Autor hasła:

Dr hab. Piotr Wróbel – historyk mediewista. Kierownik Zakładu Historii Powszechnej Średniowiecznej Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor prac „Dubrownik w latach 1358-1526. Organizacja przestrzeni” oraz „Krzyż i Półksiężyc. Zachodnie Bałkany wobec Turcji w latach 1444-1463″.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego.

Nasze publikacje o bitwie nad Bugiem (1018):

Zwycięstwo nad Bugiem otwarło Chrobremu drogę do zdobycia Kijowa. Na ilustracji rysunek Jana Ksawerego Koźmińskiego "Bolesław Chrobry pod Kijowem"

Średniowiecze | 08.01.2019 | Autor:

Bitwa nad Bugiem w 1018 roku. Wielki triumf Bolesława Chrobrego, dzięki któremu zdobył Kijów

Rusini grozili Bolesławowi Chrobremu, że przekłują mu włóczniami jego wielki brzuch. Stało się jednak inaczej: w bitwie nad Bugiem to polskie włócznie były górą.

Materiały poświęcone bitwie nad Bugiem z portalu CiekawostkiHistoryczne.pl:

Wjazd Chrobrego w 1018 roku do Kijowa. Obraz Wincentego Smokowskiego.

ciekawostka | 11.10.2017 | Autor:

Polski triumf wszech czasów. Jak Bolesław Chrobry wygrał bitwę, dzięki której zajął Kijów?

Bitwa grubasa z kulawym. Wiązanka wyzwisk, która doprowadziła do jednego z największych triumfów zbrojnych w dziejach Polski. W jaki sposób nasz pierwszy król wygrał w decydującym starciu nad Bugiem?

Chrobry wjeżdża do Kijowa. Obraz Konstantego Górskiego.

artykuł | 10.09.2017 | Autor:

Juliusz Cezar nie urastał mu do pięt? Poznaj siedem spektakularnych podbojów Bolesława Chrobrego

Wbijał słupy graniczne dziesiątki kilometrów w głąb potężnej Rzeszy. Zajął najwspanialsze miasto Wschodu. Podbił Czechy, Morawy, Słowację, a nawet Prusy. Miał rozmach. Jak nikt przed nim i nikt w kolejnych wiekach.

Bolesław Chrobry z drużyną – rysunek Karola Stobieckiego.

artykuł | 30.08.2017 | Autor:

Sztuka wojny Chrobrego. Gdzie krył się sekret morderczej skuteczności największego polskiego zdobywcy?

Rusini drżeli przed jego potęgą. Niemcy czuli do niego respekt większy, niż do jakiegokolwiek innego wodza. Wikingowie bali się go spotkać na polu boju. Dlaczego jego wojowie byli niepokonani?

Najważniejsze bitwy Bolesława Chrobrego: