Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Konrad (książę śląski 1178 – ok. 1180)

Portret Władysława II Wygnańca z żoną Agnieszką Babenberg, rodziców Konrada (fot. domena publiczna)

fot.domena publiczna Portret Władysława II Wygnańca z żoną Agnieszką Babenberg, rodziców Konrada (fot. domena publiczna)

Konrad (ur. między 1146 a 1159, zm. 17 stycznia ok. 1180) – książę śląski, syn Władysława II Wygnańca i Agnieszki austriackiej.

Urodził się już po wygnaniu ojca z kraju, podczas pobytu w turyńskim Altenburgu. Bardzo niewiele o nim wiadomo. W życiu politycznym Polski pojawił się dopiero w 1178 r. Z woli księcia zwierzchniego Kazimierza II Sprawiedliwego otrzymał wówczas „marchię” głogowską, a więc północno-zachodni kąt Śląska wokół Głogowa, Żagania i Krosna (być może razem z ziemią lubuską).

Zmarł krótko potem, ale nie jest znana data roczna jego śmierci. W późniejszej tradycji pozostała całkowicie błędna informacja, jakoby Konrad po rezygnacji ze swego księstwa został biskupem w Bambergu. Jest to dalekie echo biografii zmarłego ok. 1273-1274 r. księcia głogowskiego Konrada, który za młodu był biskupem passawskim.

Autor hasła:

Autor hasła:

Tomasz Jurek – profesor doktor habilitowany, historyk mediewista związany z Instytutem Historii Polskiej Akademii Nauk. Autor wielu publikacji, poświęconych m. in. średniowiecznej historii Śląska. Współautor „Słownika władców polskich”.

Źródło:

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej pt. Słownik władców polskich (Wydawnictwo Poznańskie 1999) pod redakcją Józefa Dobosza, przygotowanej przez historyków związanych z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu i z Polską Akademią Nauk.