Konrad I (ur.?, zm. 23 XII 918) – król wschodniofrankijski od 911 r. Syn Konrada Starszego. Pochodził z arystokratycznego rodu Konradynów, prawdopodobnie zagnieżdżonego nad środkową Loarą, ale w drugiej połowie IX w. mocno już zasiedziałego we Frankonii nad Menem.
Jego wybór na króla, po wygaśnięciu wschodniofrankijskiej gałęzi Karolingów, który dokonał się na zebraniu plemion w Forchheim, był wyrazem uświadomienia odrębności plemion wschodniofrankijskich od reszty monarchii pokarolińskich. Jedynie Lotaryngia poddała się władzy Karola Prostaka. Polityka Konrada koncentrowała się na umocnieniu władzy monarszej, wspieranej przez Kościół, wobec wzrastających w siłę książąt plemiennych (herzogów).
Nie mogąc sprostać wzmagającym się najazdom Węgrów, obronę państwa pozostawił w gestii książąt, którzy sami organizowali obronę, aż w końcu się usamodzielnili. Jedynie Frankonia, z której pochodził Konrad, i Turyngia pozostawały pod jego władzą. Mimo politycznego i militarnego utalentowania, jego panowanie nie wzmocniło państwa ani wewnętrznie, ani nie zapobiegło zagrożeniom zewnętrznym. Najdonioślejszą decyzją Konrada było poparcie, jakiego udzielił na łożu śmierci swojemu głównemu wrogowi, księciu Saksonii Henrykowi.