Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

3 lipca. W 987 roku królem Francji został Hugo Kapet – założyciel dynastii Kapetyngów

Najważniejsze rocznice

Hugo Kapet był królem Franków w latach 987-996.

fot.domena publiczna Hugo Kapet był królem Franków w latach 987-996.

3 lipca 987 roku Hugo Kapet został koronowany na króla Franków. Założona przez niego dynastia rządziła Francją do 1328 roku, a poprzez boczne linie – do 1848 roku.

Hugo Kapet był synem Hugona Wielkiego z dynastii Robertynów, która rywalizowała o władzę z zachodniofrankijską gałęzią Karolingów. Po śmierci ojca w 956 roku odziedziczył kilka hrabstw, w tym Paryż, Orlean, Senlis i Dreux. Od 960 roku posiadał również tytuł księcia Franków, nadany przez króla Lotara IV. Tron objął po kolejnym władcy z dynastii Karolingów, Ludwiku V Gnuśnym, pokonując jego wuja (i młodszego brata Lotara IV), Karola z Lotaryngii.

Ten ostatni nie cieszył się dobrą opinią wśród francuskich możnych: już w przeszłości, w 978 roku, usiłował odebrać bratu koronę; wchodził też w sojusze z Ottonem II. Wszystko to podziałało na korzyść Hugona, który już od około dziesięciu lat otwarcie konkurował z Karolingami o przywództwo nad Frankami.

Do ogłoszenia Kapeta królem doszło najprawdopodobniej 3 czerwca w Senlis. Jako miejsce koronacji część źródeł wskazuje Noyon, a inne Reims. Pozwala to przypuszczać, że być może odbyły się dwie ceremonie – laicka w Noyon i religijna w katedrze w Reims.