Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

27 maja. W 1883 roku Aleksander III Romanow został koronowany na cara Rosji

Najważniejsze rocznice

Wraz z Aleksandrem koronowano jego żonę, Marię Fiodorownę.

fot.Georges Becker/domena publiczna Wraz z Aleksandrem koronowano jego żonę, Marię Fiodorownę.

27 maja 1883 roku w Moskwie Aleksander III Romanow został koronowany na cara Rosji. Tron objął w 1881 roku po śmierci swojego ojca, Aleksandra II, zamordowanego w zamachu przez członków organizacji Narodna Wola.

Aleksander początkowo nie miał wielkich widoków na tron. Następcą tronu był jego starszy brat, Mikołaj, który jednak zmarł w 1865 roku. Z tego powodu nowy car nie mógł poszczycić się tak starannym wykształceniem, jakie jego rodzice zapewnili pierworodnemu.

Niedługo po przejęciu władzy monarcha zaczął wycofywać się z liberalnych reform, przeprowadzonych przez ojca. Odwołał między innymi podpisany przez Aleksandra II w dniu śmierci ukaz ustanawiający przy carze komisje konsultacyjne. Opowiadał się za silną, autokratyczną pozycją monarchy, i działał na rzecz utworzenia państwa o jednym języku, narodowości i religii. Temu służyło między innymi obowiązkowe nauczanie języka rosyjskiego także na obszarach podległych, takich jak ziemie polskie.

Aleksander III panował do 1894 roku. Ponieważ za swoich rządów nie prowadził większych wojen, został zapamiętany przez poddanych jako „Rozjemca”.