25 maja. W 1555 roku Burbonowie przejęli władzę w Nawarze
Najważniejsze rocznice
25 maja 1555 roku Joanna III d’Albret i Antoni I zostali współwładcami Nawarry. Antoni był pierwszym monarchą z dynastii Burbonów. Objęcie władzy w królestwie leżącym na Półwyspie Iberyjskim przyczyniło się do kariery rodu, który już w następnym pokoleniu objął tron Francji.
Tron Nawarry przypadł Joannie III i jej mężowi po śmierci jej ojca, Henryka II. Odziedziczyła podzielone państwo – w 1512 roku południową część Nawarry podbiły Królestwo Aragonii i Królestwo Kastylii. Mimo starań nowych panujących tego stanu rzeczy nie udało się zmienić.
Dzięki Antoniemu władcy Nawarry uzyskali prawa do korony francuskiej. Jako głowa rodu Burbonów, młodszej gałęzi Kapetyngów, był on następcą tronu po wygaśnięciu dynastii Walezjuszy. Po jego śmierci w 1562 roku prawo to przeszło na syna Joanny i Antoniego, Henryka. Został on w 1572 roku monarchą samej Nawarry, a w 1589 roku, po śmierci Henryka III Walezego, królem Francji. Zapoczątkowało to unię personalną między królestwami, która skończyła się włączeniem Nawarry do Francji w 1620 roku.
zmarli 25 maja
polskie bitwy stoczone 25 maja
Bitwa pod Koniecpolem (25 maja 1863)
fot.domena publicznaBitwa pod Koniecpolem (25 maja 1863) – bitwa pomiędzy oddziałami polskimi a wojskami rosyjskimi podczas powstania styczniowego. Zwycięski bój partii pułkownika Józefa Oxińskiego broniącej miasta (powiat piotrkowski) przed atakującymi wojskami rosyjskimi (4 roty piechoty, szwadron dragonów i...