Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

19 maja. W 1934 roku Kimon Georgijew został premierem Bułgarii w następstwie zamachu stanu

Najważniejsze rocznice

Kimon Georgijew w wyniku przewrotu 19 maja został premierem. Władzę sprawował jednak zaledwie kilka miesięcy.

fot.domena publiczna Kimon Georgijew w wyniku przewrotu 19 maja został premierem. Władzę sprawował jednak zaledwie kilka miesięcy.

19 maja 1934 roku w Bułgarii doszło do zamachu stanu. Koło Polityczne „Zweno” i Związek Wojskowy przy pomocy armii doprowadziły do obalenia premiera Nikoły Muszanowa i powołania rządu Kimona Georgijewa.

Przewrót rozpoczął się krótko po północy. Odbywał się bez rozlewu krwi. Na ulicach stolicy i ważniejszych miast Bułgarii pojawiło się wojsko, które zaczęło zajmować strategiczne obiekty, w tym budynki rządowe i administracyjne. Jednocześnie trwały rozmowy zamachowców z carem Borysem III. W przypadku, gdyby nie autoryzował wymuszonej zmiany rządu, zamierzano zmusić go do abdykacji.

Car, obawiający się całkowitej utraty władzy, zaakceptował siłowe rozwiązanie i nominował Georgijewa na stanowisko premiera. Nie protestował także przeciwko antydemokratycznym decyzjom podejmowanym przez nowy rząd, który szybko ustanowił w kraju władzę autorytarną. Stopniowo Borys zdobywał jednak poparcie Związku Wojskowego i po niecałym roku od wydarzeń majowych przeprowadził kolejny przewrót, usuwając „Zweno” od władzy i powołując kolejne posłuszne sobie gabinety. Korzystając z zaostrzenia kursu politycznego, wywołanego przez zamach Georgijewa, Borys uzyskał władzę niemal dyktatorską.