Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

5 czerwca. W 1916 roku zatonął krążownik HMS Hampshire z brytyjskim ministrem wojny na pokładzie

Najważniejsze rocznice

W katastrofie krążownika zginęło ponad 700 osób, w tym brytyjski minister wojny, Horatio Kitchener.

fot.domena publiczna W katastrofie krążownika zginęło ponad 700 osób, w tym brytyjski minister wojny, Horatio Kitchener.

5 czerwca 1916 roku  kilka kilometrów na zachód od Orkadów krążownik HMS Hampshire zatonął po tym, jak wszedł na minę pozostawioną przez niemiecki okręt podwodny. Na pokładzie statku znajdował się brytyjski minister wojny, Horatio Kitchener.

HMS Hampshire płynął ze Scapa Flow, akwenu stanowiącego główną bazę Royal Navy. Kierował się w stronę Rosji. W katastrofie, do której doszło pod wieczór w dniu wypłynięcia, zginęło 737 osób. Ocalało jedynie 12.

Lord Kitchener, jedna z ofiar wypadku, sprawował urząd ministra wojny w gabinecie premiera Herberta Asquitha od wybuchu wojny. Cieszył się wielką popularnością na terenie całego brytyjskiego imperium. Fakt ten wykorzystano między innymi do rekrutacji żołnierzy, umieszczając wizerunek lorda na plakacie z napisem „Your Country Needs You!”. Do Rosji udawał się na negocjacje, mając nadzieję na poprawę pogarszającej się sytuacji na froncie wschodnim.

Wokół zatonięcia statku i śmierci Kitchenera powstał szereg teorii spiskowych, przypisujących winę za katastrofę nie tylko Niemcom, ale także bolszewikom, a nawet rywalom lorda w Wielkiej Brytanii.