Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

9 sierpnia. W 1157 roku doszło do „krwawej uczty” w Roskilde

Najważniejsze rocznice

Spotkanie, zorganizowane, by uczcić pojednanie między trzema duńskimi królami, skończyło się bardzo krwawo.

fot.domena publiczna Spotkanie, zorganizowane, by uczcić pojednanie między trzema duńskimi królami, skończyło się bardzo krwawo.

9 sierpnia 1157 roku doszło do „krwawej uczty” w Roskilde. Spotkali się wówczas trzej współrządzący Danią królowie: Waldemar I Wielki, Kanut V i Swen III Grade.

Rywalizacja o duńską koronę rozgorzała w 1146 roku po abdykacji króla Eryka III, zwanego „Jagnięciem”, który porzucił władzę, by wstąpić do klasztoru. Wszyscy trzej kandydaci mieli mniej więcej równe poparcie państwowych elit i jako prawnukowie króla Swena II mogli pochwalić się pochodzeniem z królewskiej dynastii. Wkrótce też doszło do trzech niezależnych od siebie koronacji. Powstała sytuacja nie była zadowalająca dla nikogo – Waldemar, Kanut i Swen dążyli do samodzielnej władzy i chcieli wyeliminować rywali.

Celem „pojednawczego” spotkania w Roskilde było uczczenie zakończenia trwającego od ponad dekady konfliktu. Zmęczeni wojną władcy na radzie w Lolland podzielili Danię między siebie. Jutlandia przypadła Waldemarowi, Zelandia – Kanutowi, a Skania – Swenowi.

Uczta odbyła się na ziemiach króla Swena. Przygotował on zasadzkę na swoich towarzyszy. Gdy światła nieco przygasły, jego ludzie rzucili się na Kanuta i Waldemara. Pierwszy zginął na miejscu a drugi został poważnie raniony w udo. Zdołał jednak uciec.

Po ucieczce Waldemar zebrał armię i ruszył na Swena. Wojna rozgorzała na nowo. W październiku rywale stoczyli bitwę pod Grathe Hede. Przegrał ją zdrajca z Roskilde, który dostał się do niewoli i wkrótce został stracony. Waldemar został królem całej Danii.