Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

8 marca. W 1702 roku tron przejęła Anna Stuart, pierwsza królowa Wielkiej Brytanii

Najważniejsze rocznice

Anna Stuart przejęła władzę po śmierci siostry, Marii, i jej męża, Wilhelma III Orańskiego, którzy rządzili Anglią, Szkocją i Irlandią od czasów Chwalebnej Rewolucji.

fot.Willem Wissing/domena publiczna Anna Stuart przejęła władzę po śmierci siostry, Marii, i jej męża, Wilhelma III Orańskiego, którzy rządzili Anglią, Szkocją i Irlandią od czasów Chwalebnej Rewolucji.

8 marca 1702 roku Anna Stuart została królową Anglii, Szkocji i Irlandii. Była ostatnią władczynią z dynastii Stuartów i jednocześnie pierwszą monarchinią Wielkiej Brytanii.

W momencie urodzenia Anna, jako młodsza córka młodszego brata panującego króla Karola II z dynastii Stuartów, nie miała wielkich widoków na przejęcie władzy. Karol umarł jednak bezdzietnie w 1685 roku, co sprawiło, że tron przypadł ojcu Anny, Jakubowi.  Po tym, jak trzy lata później obalono Jakuba w trakcie Chwalebnej Rewolucji, rządy przejęła jej siostra Maria wraz z mężem, Wilhelmem III Orańskim. Także oni nie doczekali się potomstwa, więc po ich śmierci korona trafiła do Anny.

Rządy Anny przyczyniły się do zacieśnienia związku między Anglią i Szkocją. 1 maja 1707 roku na podstawie dokumentów przyjętych przez obydwa kraje w poprzednich latach powstała Wielka Brytania z jednym, wspólnym parlamentem. Odtąd królowej przysługiwał tytuł władczyni „Wielkiej Brytanii i Irlandii”.

Anna zmarła w 1714 roku. Również nie zostawiła po sobie potomków. Tron po niej przejął Jerzy I z dynastii hanowerskiej.